Tai massaaž taastab elujõu

Tai massaaž pole kindlasti mitte see, mida meie kultuuriruumis massaaži nime alla silmas peetakse – Taimaa iidsete tavade kohaselt töötab massaažiterapeut maas matil ja massaaži tehakse läbi riiete.
Soovitatavalt võiksid riided olla naturaalsest materjalist, soovitab Kai Siidirätsep, massöör ja Eestis Tai massaaži tegijaid ühendava ühingu eestvedaja.
Miks üldse massaaži tulla? Kas selleks peab kindlasti kusagilt valutama? Selgub, et ei pea. Massaaž on nagu sõnum enese kehale – hoolin ja armastan!
“Me kõik vajame tähelepanu ja puudutust,” kõneleb massaažiterapeut. “Iga inimene peaks kõigepealt ennast armastama ja endast hoolima. See pole egoism, kui inimene seda teeb. Keegi ei saa lõputult anda. Kui oma tass on tühi, siis pole, mida jagada. Igaüks vajab aega enda jaoks.”
Eesti inimestel on kõige levinumad stress ja lihaspinged. Tai massaaž pakub võimaluse sügavalt lõdvestuda nii vaimsel kui füüsilisel tasandil.
Tai massaaži tehakse erinevaid traditsioone järgides. Täpsemalt on Siidirätsep õppinud Tais nuad bo-rarn’i, kus nuad tähendab tõlkes tervendavat puudutust.
Eestlannast massaažiterapeut tõdeb, et kuigi selle massaaži näol on tegemist Tai rahvameditsiini osaga, sobib nuad bo-rarn ka eestlasele. “Meetod on mõeldud ikka inimesele, mitte rahvusele, ja inimesed üle maailma on füüsiliselt ja energeetiliselt sarnased,” põhjendab ta.

Massaaž nagu kunstiliik
Tai massaaži tegemist on kõrvaltki ülimalt huvitav jälgida, sest terapeut võtab justkui tantsupoose, toimetades mingit iidset ja müstilist rituaali.
Massaaživõtted on unikaalsed, neis on India ja Hiina mõjutusi. Üks levinumaid arvamusi on, et Tai massaažile panid aluse budistlikes templites elavad mungad.
Tai massaažis luuakse füüsiline ja vaimne tasakaal võtetega, mille sisuks on energialiinide venitamine ja energiapunktide mõjutamine. Nuad’i teooria nurgakiviks on õpetused kümnest eluenergia kanalist ja neljast eluelemendist. Tõkked eluenergia liikumises põhjustavad esmalt kergemaid tervisehäireid.
Neid ignoreerides kujunevad ajapikku välja juba tõsisemad haigused. Erinevate võtetega aitab massöör eluenergia taas vabalt voolama ja taastub organismi võime end tervendada.

Ei ole valus
Tai massaaž koosneb massaaživõtetest, joogalaadsetest venitusharjutustest, teadvustatud hingamisest ja meditatsioonist. Massöör kasutab mitmesuguseid võtteid: vajutustehnikat, kloppimist, pigistamist, silitamist, raputamist, sirutamist-venitamist.
Tai massaažis lisandub lihasvenitusele energialiinide venitus. Neid saab venitada aga ainult lõdvestuse ja toetava hingamise kaudu.
Venituste ajal üritatakse liigeseid venitada nende loomuliku liikumisulatuse piires. Kõik asendid on loomulikud ja mugavad.
Kai Siidirätsepalt küsitakse tihti, kas Tai massaaž on valus. “Ei ole. Minu Tai õpetajate sõnade järgi ei tohi mitte mingil juhul olla! Massööri ülesanne on viia madala valulävega inimene õigeid võtteid kasutades seisundisse, mis võimaldab sooritada enamikku harjutustest valuvabalt. Protseduur peaks olema lõõgastav ja nauditav,” kirjeldab terapeut.
Tai massaaž on kogu keha protseduur ja seansid on pikad – 1-3,5 tundi. Tegevuskava valivad klient ja massöör koos.

25.08.2007
Silja Joon, Pärnu postimees